GMC Savana 3500 6.0L V8 SFI CNG (4x2)
2013–
282
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 6200mm |
| Width | 2012mm |
| Height | 2146mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Kerb Weight | 2361kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |