GMC Savana 4.3
1995–2002
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4300cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5692mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2073mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Boot Capacity | 5777L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |