GMC Savana 6
2003–2007
300
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 488Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 6200mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2083mm |
| Wheelbase | 3937mm |
| Kerb Weight | 2874kg |
| Boot Capacity | 6711L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt245/75R16E |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |