HOLDEN Commodore Sedan 3.6L V6 6AT RWD (245 HP)
2015–2017
242
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4948mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |