HOLDEN Commodore Sedan 3.6L V6 6AT RWD (286 HP)
2015–2017
282
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4948mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1670kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 18 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |