HOLDEN Commodore Sedan 3.6L V6 6MT RWD (286 HP)
2015–2017
282
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4948mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 18 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |