HOLDEN Commodore Sedan 6.0L V8 6MT RWD (367 HP)
2013–2015
359
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
12.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 359bhp |
| Power | 267.7kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.7mpg |
| Combined | 18.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4948mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 18 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |