HOLDEN Commodore Wagon 3.0L V6 6AT RWD (252 HP)
2015–2017
249
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 249bhp |
| Power | 185.4kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |