HOLDEN Commodore Wagon 6.0L V8 6AT RWD (354 HP)
2013–2015
349
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
13.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260.4kW |
| Torque | 517Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.1mpg |
| Combined | 18L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R 19 W || 275/35 R 19 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |