HOLDEN Commodore Wagon 6.2L V8 6MT RWD (413 HP)
2015–2017
407
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 407bhp |
| Power | 303.8kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1798kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 18 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |