HONDA FCX Clarity V Flow fuel cell stack (136 HP)
2007–2014
134
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 256Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4834mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 95H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |