HYUNDAI i10 1.1L 5MT FWD (63 HP)
2008–2013
62
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
39.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1086cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 98Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 142km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.8mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3566mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |