HYUNDAI i10 1.2L 4AT FWD (85 HP)
2008–2013
84
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
43
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3566mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |