HYUNDAI i20 5-doors 1.0L T-GDI 5MT FWD (100 HP)
2018–2020
99
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4036mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |