HYUNDAI i20 5-doors 1.2L 5MT FWD (84 HP)
2018–2020
83
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 61.8kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4036mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |