HYUNDAI i20 Coupe 1.1L CRDi 6MT FWD (75 HP)
2015–2018
74
bhp
Power
15.7
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1120cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.7s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.5L/100km |
| Extra-Urban | 3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4046mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1247kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |