HYUNDAI i20 N 1.6L T-GDi 6MT (204 HP)
2020–
201
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4074mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |