HYUNDAI i20 1.1L CRDi 6MT (75 HP)
2009–2014
74
bhp
Power
15.7
s
0–100 km/h
62
mph
Top Speed
62
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1120cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.7s |
| Top Speed | 100km/h |
| Top Speed | 62mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 62mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1197kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |