HYUNDAI i20 1.4L 4AT FWD (100 HP)
2014–2018
99
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4036mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1079kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 / 65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |