HYUNDAI i20 1.4L CRDi 5MT (90 HP)
2009–2014
89
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
52.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.2mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1222kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |