JAGUAR S-Type 2.5L V6 5MT RWD (204 HP)
2004–2007
201
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 228km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |