JAGUAR S-Type 3.0L V6 5MT (243 HP)
1999–2002
240
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4860mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2908mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |