JAGUAR S-Type 4.2L V8 6AT RWD (305 HP)
2004–2007
300
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |