JAGUAR XF (X250) 2.2D 8AT RWD (192 HP)
2008–2012
189
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
44
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 255/35 Zr20 - Rear: 285/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |