JAGUAR XF (X250) 2.7D 6AT RWD (207 HP)
2008–2012
204
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2720cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 435Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 229km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1771kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |