JAGUAR XF (X250) 3.0D V6 8AT RWD (240 HP)
2012–2015
237
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2908mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |