JAGUAR XF (X250) 4.2L V8 Supercharged SV cAT RWD (416 HP)
2008–2012
410
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 410bhp |
| Power | 306kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
| Urban | 18.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2911mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 255/35 Zr20 - Rear: 285/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |