JAGUAR XF (X250) 5.0L V8 SC 8AT RWD (470 HP)
2012–2015
464
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 464bhp |
| Power | 346kW |
| Torque | 575Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2908mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |