KIA K9 / K900 3.8L V6 8AT RWD (334 HP)
2012–2018
334
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 334bhp |
| Power | 249kW |
| Torque | 395Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3045mm |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |