KIA K9 / K900 5.0L V8 8AT RWD (420 HP)
2012–2018
420
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5038cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3045mm |
| Kerb Weight | 2066kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R19 Front 275/40R19 Rear |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |