KIA Optima / K5 1.7L CRDi 6AT FWD (136 HP)
2010–2016
134
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1685cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |