KIA Optima / K5 1.7L CRDi ISG 6MT FWD (136 HP)
2010–2016
134
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1685cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |