KIA Optima / K5 2.0L CVVL 6AT FWD (165 HP)
2010–2016
164
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |