KIA Optima / K5 2.0L CVVT 6AT FWD (177 HP)
2010–2016
148
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1662kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 94V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |