KIA Optima / Magentis 1.8L 4AT (134 HP)
2003–2006
132
bhp
Power
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1836cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 132bhp |
| Power | 98.6kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |