KIA Optima / Magentis 2.0L 16V 4AT (136 HP)
2003–2006
134
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |