KIA Optima / Magentis 2.0L CRDi 6MT FWD (140 HP)
2006–2008
138
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |