KIA Optima / Magentis 2.7L CVVT 5AT FWD (197 HP)
2008–2010
194
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2656cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1494kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |