KIA Optima / Magentis 2.7L V6 5AT FWD (188 HP)
2006–2008
185
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2656cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 247Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |