KIA Optima / Magentis LX 2.4L 5MT FWD (151 HP)
2001–2003
149
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 149bhp |
| Power | 111.1kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4720mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |