KIA Optima Sportswagon 1.7L CRDi 7AT FWD (141 HP)
2016–2018
139
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1685cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 139bhp |
| Power | 103.7kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 0.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 153kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |