KIA Optima Sportswagon GT 2.0L T-GDI 6AT FWD (242 HP)
2018–
239
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 239bhp |
| Power | 178kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |