KIA Optima Sportswagon GT 2.0L T-GDi 6AT FWD (245 HP)
2016–2018
242
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |