KIA Optima (US) 1.6L 7AT AWD (178 HP)
2018–2020
176
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 176bhp |
| Power | 130.9kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |