KIA Optima (US) 2.4L 6AT AWD (185 HP)
2018–2020
183
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 241Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1496kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |