KIA Optima 2.4L 6AT FWD (185 HP)
2016–2019
185
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 241Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |