LADA 110 1.5L 8V 5MT FWD (70 HP)
1998–2008
70
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |