LAMBORGHINI Jalpa 350S 3.5 V8
1981–1988
255
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 3485cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 250km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1143mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1509kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr16 - 225/50 Vr16 (Front/Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |