LANCIA Dedra Station Wagon 1.8L 5MT FWD (113 HP)
1994–1998
111
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 154Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 186km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |