LANCIA Dedra 1.8L 5MT FWD (101 HP)
1995–1999
99
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1750cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |